Kamena fasada se može definirati kao vanjski pokrivač i metoda zaštite za zgrade, koji se sastoji od šupljine između konstruktivnog zida zgrade i njene fasadne obloge. Kamene fasade imaju šupljinu koja omogućava prirodnu i kontinuiranu ventilaciju zida zgrade, slično efektu dimnjaka (hladni zrak ulazi unutra sa dna i izlazi topao na vrhu). Samim tim, sa „cirkulacijom zraka“ na zidu, uobičajena vlažnost i tipična kondenzacija tradicionalnih fasada se izbjegava i postiže se veći izolacijski komfor. Ovakva fasada ima više prednosti, kao što su lako postavljanje fasadne obloge i mogućnost ugradnje elektro i vodovodnog sistema u prostoru između zida zgrade i fasadne obloge, a nije ni zanemariva činjenica da se „pokrivaju“ greške u izvođenju grubih građevinskih radova.

Kamene fasade i zidne obloge su razvijene za zaštitu objekata od kombiniranog utjecaja kiše i vjetra suprotstavlja se učinku vode koja udara na zidove i održavanjem zgrade suhom, sa visokim stupnjem estetskih karakteristika i nespornim prednostima toplinske i zvučne izolacije.

U pogledu toplinske energije, kamene fasade mogu da smanje količinu topline koju apsorbira zgrada u toplim vremenskim uvjetima uslijed refleksije sunčevog zračenja od strane omotača, ventiliranog zračnog sloja i zbog primjene izolacijskih materijala, čime se postiže znatno smanjenje troškova klimatizacije objekta. Obrnuto, zimi, ventilirani zidovi uspijevaju da zadrže toplinu, što dovodi do uštede u pogledu grijanja.

Upravo zbog brojnih prednosti i tehnoloških inovacija, ventilirani fasadni zidovi se sve više primjenjuju u svijetu suvremene arhitekture, dozvoljavajući slobodno tumačenje fasada na moderan i potpuno nov način kao savršeni odgovor za zahtjevne projekte i neophodne performanse objekata.